PLNĚNÍ VOLEBNÍHO PROGRAMU 2018-2022
1. Bezpečnost ve městě a místních částech
Našim plánem bylo:
-
ve městě udržet státní i městskou policii a vytvářet podmínky pro maximální možnou efektivní spolupráci města s těmito složkami, obměna,
-
i nadále podporovat vodní dílo Mělčany jako součást ochrany před povodněmi.
-
pokračovat v budování kamerového systému a metropolitní datové sítě tak, aby byly monitorovány všechny důležité lokality v našem městě,
-
další zlepšování podmínek pro činnost třebechovických hasičů (JPO II) v novém sídle areálu Branka,
-
dokončení kontroly technického stavu osvětlení v celém městě a jeho případná
Splněno:
-
Ve městě i nadále funguje a bude fungovat obvodní oddělení PČR. Městem byl PČR (resp. MV) bezúplatně převeden pozemek nedaleko od stávající služebny. Zde by v horizontu cca dvou let měla vyrůst nová moderní služebna. Město pořídilo městské policii nový výkonnější vůz – 525 tis. Kč. Trvale je nastavena vzájemná spolupráce s městskou policií i s obvodním oddělením PČR.
-
Dále Město rozšiřuje metropolitní datovou síť a kamerový systém. Optické kabely (a tím pádem zabezpečení vynikající konektivity) jsou zavedeny do dalších příspěvkových organizací, organizačních složek a městských zařízení (např. kulturní dům). V tomto období jsme investovali do této oblasti 2,88 mil. Kč. Během volebního období bylo nainstalováno hned několik kamer tak, aby byly monitorovány všechny důležité (zároveň i rizikové) lokality v Třebechovicích. Všechny tyto kamery jsou on-line napojeny na monitory ve služebnách městské policie i policie České republiky. V tomto období jsme investovali do této oblasti 1,13 mil. Kč. Projekčně se připravují další etapy. Efekt kamer rozmístěných po městě je zřejmý a již mnohokrát pomohly záznamy PČR i městské policii.
-
Byla provedena rekonstrukce objektu „C“ v areálu „Branka“ na Heldově náměstí za 15,1 mil. Kč - z rozpočtu města 7,1 mil. Kč, dotace 8 mil. Kč. Jednalo se o nová garážová stání a skladové prostory.
-
Byla dokončena kontrola technického stavu veřejného osvětlení (cca 900 ks sloupů) v celém městě, přičemž některé lampy byly obměněny. Byl navíc zhotoven projekt pro obměnu menší poloviny (400 ks) veřejného osvětlení za LED svítidla. Realizace (jaro 2023 ?). Projekt slibuje veliké energetické úspory.
-
Vodní dílo Mělčany – Krajským úřadem KHK zhotoven projekt nazvaný Přírodě blízká protipovodňová opatření, který mimo jiné počítá i s tímto vodním dílem. Pouze však jako se suchým poldrem. Termín realizace není znám.
2. Pořádek ve městě a místních částech
Našim plánem bylo:
-
pravidelný úklid města v předepsaných intervalech, případně podle stavu a počasí, maximální možné využití víceúčelového úklidového vozu,
-
vytvoření systému nahlašování závad ve městě, jasné odpovědnosti za jejich odstranění a online kontroly na webu města,
-
ve spolupráci s úřadem práce pokračovat v maximální možné míře v účelném využívání nezaměstnaných občanů v technických službách k pracím pro město.
Splněno:
-
S využitím speciálního úklidového stroje se město pravidelně uklízí. Zároveň TS vyčlenilo pro menší úklidové práce 1-2 zaměstnance, kteří zabezpečují klasický „úklid s kárkou“.
-
Byl zakoupen víceúčelový stroj John Deer – profesionální travní traktor s mulčovačem (který jsme dosud neměli) a s kabinou resp. se zimním příslušenstvím za 1,56 mil. Kč, který je nepřekonatelným pomocníkem v době, kdy kulminuje růst trávy.
-
Na webu Města byl spuštěn systém hlášení závad a nedostatků.
-
Po celé volební období jsme využívali, avšak v rámci omezených možností, občanů hlášených na úřadu práce.
3. Ekonomika
Našim plánem bylo:
-
zajištění efektivního získávání peněz z evropských fondů a dalších zdrojů (kraj, stát),
-
směřování k vyrovnanému rozpočtu města a nezvyšovat dluhový poměr,
-
udržet rozvoj průmyslové zóny, případně rozšiřovat její využití v její východní části, usilovat o získání dalších investorů do průmyslové zóny města a tím zároveň o zvýšení pracovních příležitostí v našem městě, pracovat na „vylepšení“ oboustranné efektivní spolupráce s podnikateli.
Splněno:
-
V právě končícím volebním období se podařilo udržet vyrovnaný rozpočet města, což považujeme za klíčové. Vzhledem k výhodným tržním podmínkám a dobře běžící ekonomice na začátku volebního období jsme si mohli dovolit přijmout úvěr na čtyřtřídní budovu mateřské školy. Úvěry jsme řádně vysoutěžili a vždy využili nejvýhodnějších možných podmínek na trhu. V roce 2022 jsme si mohli dovolit snížit zadlužení města, kdy jsme jednorázově bance splatili 10 mil. Kč.
-
V tomto volebním období jsme celkově z rozpočtu města zainvestovali do veřejnoprospěšných zakázek celkem rekordních cca 155 mil. Kč. Z toho jsme dosáhli na dotace ve výši 53 mil. Kč, přičemž z velké části jsou vyčerpány.
-
Celkovou ekonomiku města považujeme za stabilní a zdravou a je více než srovnatelná s minulými lety. Dluhový poměr města je taktéž standardní a minimálně obdobný jako u stejně velkých měst - cca 32 mil. Kč.
-
Skupováním pozemků v západní části průmyslové zóny (bohužel jen ojedinělé možnosti) se snažíme o její rozšiřování. Zároveň se snažíme v maximální míře komunikovat a spolupracovat s podnikateli, kteří rozvíjí své podnikatelské aktivity ve východní části tohoto území. Snaha o další navázání užšího vztahu s místními podnikateli (např. v rámci častějšího setkávání) troskotala díky nepříznivé epidemiologické situaci (Covid 19) ve více než dva roky trvajícím období.
Navíc:
4. Rekonstrukce a investice
Našim plánem bylo:
-
dokončit poslední připravenou rekonstrukci kulturního domu, jako prostoru k provozování aktivní kultury (taneční kurzy, divadlo, koncerty, plesy, vystoupení žáků ZŠ, ZUŠ, akce seniorů…),
-
pokračovat v rekonstrukci zimního stadionu – především nutná výměna zastaralého chladícího zařízení za nové (bezpečnost, ekonomika, ekologie),
-
rekonstrukce náměstí (především jeho jižní části) spočívající v jeho úpravě (chodníky, zastávky, zeleň),
-
společně s TJ Sokol najít cestu k řešení rekonstrukce historické budovy Sokolovny a přilehlého okolí.
Splněno:
-
Byla dokončena dílčí, velice důležitá část další etapy rekonstrukce Kulturního domu – stavební úpravy jeviště, včetně nové jevištní techniky (lávky, tahy, opona, elektroinstalace….), vše za cca 2,6 mil. Kč. Proběhla zde i montáž osobního výtahu do nové přístavby (630 tis. Kč). Tamtéž byl instalován systém ozvučení kulturního domu (využití především na veřejných zastupitelstvech) – 82 tis. Kč.
-
Na MMR byla podána žádost o dotaci na dokončení poslední etapy rekonstrukce KD – 30 mil. Kč (z toho dotace 20 mil. Kč).
-
Za posledních 7 let podána 5x žádost o dotaci na novou chladící technologii a rekonstrukci šaten, bohužel zatím bezvýsledně – investice v hodnotě 42 mil. Kč, z toho dotace cca 30 mil. Kč). V červenci podána další (šestá!) žádost na NSA. Zároveň průběžně připravována náhradní varianta, kde by došlo pouze k rekonstrukci cca 45 let starého chlazení.
-
Je zhotovena studie Masarykova náměstí a širšího centra města. Dotační tituly jsme zatím nevyužili.
-
Ve věci historické budovy Sokolovny nastal zásadní obrat. Se změnou ve vedení pobočného spolku Sokola došlo i k přehodnocení pohledu na tuto věc. Současné vedení nám předložilo koncepci postupných oprav ve své vlastní režii. Již na konci tohoto období by se měla začít realizovat první etapa rekonstrukcí v hodnotě cca 5,5 mil. Kč.
Navíc:
-
V místní části Krňovice ve spolupráci s KHK vybudována tzv. jednotná kanalizace (vody předčištěné a splaškové) –11,5 mil. Kč (spoluúčast kraje 49%).
-
V hodnotě 1,95 mil. Kč zrekonstruován relaxační bazén a brouzdaliště (rekonstrukce vpustí, výpustí, trysek…), do bazénů instalovaná speciální fólie.
-
Vybudování dětských a workoutových hřišť – dětská 4x-Nepasice, Krňovice, u ZUŠ a u ZŠ (cca 1,5 mil. Kč), workout 2x-Štěnkov (a pískoviště) a Na Obci (0,8 mil. Kč). Zároveň vybudováno hřiště na volejbal a nohejbal v Polánkách – 290 tis. Kč.
5. Školství
Našim plánem bylo:
-
výstavba nové budovy mateřské školy v Tyršově ulici včetně parkoviště,
-
dále postupně pokračovat v rekonstrukci dalších školských zařízení ve městě,
-
podpora rodičovských center (věk dětí 0-3 roky),
-
zachování střední školy ve městě
-
zintenzivnění spolupráce mezi školskými zařízeními (ZŠ a MŠ, ZŠ a Trivis, školy a ostatní školská zařízení).
Splněno:
-
Za velmi ztížených okolností byl v srpnu 2022 dostavěn první ze dvou pavilónů MŠ – pro 96 dětí – investice v hodnotě 36 mil. Kč. Na začátku 2. pololetí 2022 byla podána další žádost o dotaci na výstavbu druhého pavilónu a parkoviště.
-
Ve školách a školkách došlo k různým investicím, rekonstrukcím a opravám.
- Hřiště s umělým povrchem a atletická dvojdráha u ZŠ (60 m) – 1,1 Kč
- Dětské hřiště u ZŠ – 445 tis. Kč
- Rozšíření šaten v ZŠ – 566 tis. Kč
- Oprava fasády (S a V) DDM – 1 mil. Kč
- Odkanalizování MŠ v Nepasicích – 920 tis. Kč
- Výměna oken tamtéž – 275 tis. Kč
- Dětské hřiště u ZUŠ – 410 tis. Kč
-
V roce 2022 podána žádost na Energeticky úsporná opatření v ZŠ (rekonstrukce kotelny-výměna 40 let starých kotlů, fotovoltaické elektrárny na střeše dvou pavilónů a rekuperace v tělocvičně a školní jídelně) – rozpočtovaná hodnota díla 22 mil. Kč, z toho dotace 8,25 mil. Kč (dotace získána).
-
V rámci podpory spolkové činnosti každoroční příspěvek RC Domečku ve vypůjčených prostorách.
-
I nadále v našem městě funguje střední škola veřejno-právní TRIVIS, město s ní spolupracuje (praxe, městská policie, hasiči…)
6. Doprava
Našim plánem bylo:
-
realizovat připravenou rekonstrukci křižovatky „Krňovice“ včetně podchodu pro pěší a cyklisty,
-
realizovat bezpečné řešení křižovatky „Štěnkov“ včetně podchodu pro pěší a cyklisty,
-
opravy kanalizace resp. povrchu v ulicích Trčkova a Týnišťská,
-
rekonstrukce křižovatky „U Nebíčka“ – ulice Pardubická a Čsl. Legií,
-
vyvinout maximální úsilí při jednáních o „zdvojkolejnění“ železniční trati na území našeho města s důrazem na maximální snížení negativních vlivů pro život občanů a výstavbu doprovodných staveb bez spoluúčasti města (mimoúrovňové křížení, úprava komunikací, zastávka v Nepasicích atd.) – více viz článek Modernizace traťového úseku Hradec Králové (mimo) – Týniště nad Orlicí (mimo)“ v oddílu Dvojkolejka,
-
vyloučení tranzitu z města (souvisí s předcházejícím bodem),
-
pokračovat v rekonstrukci případně opravách chodníků a komunikací ve městě (i ve spolupráci se SÚS) – například ulice Jiráskova a další,
-
ve městě další případná realizace bezpečnostních a zpomalovacích prvků na komunikacích dle připravené projektové dokumentace,
Splněno:
-
Na konci roku 2021 byla křižovatka i podchod pod I/11 dokončeny. Investory bylo Město TpO a ŘSD..Investice v hodnotě 33,94 mil. Kč, z toho 23,44 mil. Kč dotace (18 mil. Kč SFDI, 5,5 mil. Kč KHK)
-
V rámci plánovaných a odsouhlasených doprovodných staveb souvisejících se zdvojkolejněním trati je naprojektován podchod pod I/11.
-
Rekonstrukce ulic Trčkova v hodnotě 13,7 mil. Kč, z toho dotace na chodníky 1,1 mil. Kč, část Týnišťské v hodnotě 3,7 mil. Kč, křižovatky v centru města (u Nebíčka) cca 6,3 mil. Kč., z toho dotace 2,1 mil. Kč. V případech ulice Trčkova a křižovatky v centru města zahrnovaly tyto rekonstrukce i výměnu potrubí kanalizačního, vodovodního a plynovodu (investorem provozovatelé infrastruktury) a rekonstrukci svršku vozovky (tu hradilo město za přispění dotací ze svého rozpočtu).
-
Investor „Zdvojkolejnění“, SŽDC akceptoval téměř všechny požadavky Města TpO (13 ze 14). Jediná zastávka v Nepasicích nebyla přes počáteční intervenci na KHK schválena.
-
Opravy stávajících a budování nových chodníků – Heldovo náměstí (od ul. Tyršova k ulici Sv. Čecha) 1 mil. Kč, Vitouškova ulice (od ul. Moravské k ulici Borská) 1,94mil. Kč, Na Katovně (včetně plotu s podezdívkou) 630 tis. Kč...
Navíc:
-
Instalace nové lávky u PENNY – 5,9 mil. Kč.
-
Rekonstrukce části ulice Čsl. Legií v hodnotě 1,3 mil. Kč.
-
Byla provedena oprava svršku komunikací především v místních částech za celkem 7,9 mil. Kč.
-
Část (480 m) nové místní komunikace do Polánek – 2,98 mil. Kč
-
Přechod u Heldova parku – ul. Hradecká a Sv.Čecha (1,1 mil. Kč – dotace 0,8 mil. Kč)
-
Projektová dokumentace a stavební povolení na ulici B. Němcová (propojka do ulice Plk. Zavorala).
7. Bydlení
Našim plánem bylo:
-
vyhodnocení územního plánu a provedení eventuálních změn,
-
udržení „zdravého“ bytového fondu. – případné přidělování bytů solventním občanům,
-
vybudování chodníku mezi ulicemi Lesní a Alšova, vybavení této lokality lavičkami a vytvoření zázemí především pro seniory bydlící v CHD Zdislava a DPS,
-
další snižování dluhů neplatičů nájemného - důsledná kontrola výběru nájemného, neplatičům a dlužníkům nebudou městské byty dále přidělovány, řešení dluhů právní cestou (vymáhání dluhů, vystěhování).
Splněno:
-
V orgánech města odsouhlaseno zhotovení nového územního plánu, které dostalo přednost před změnou ÚP (č.1). Platné jsou již změny č.2 - „Dvojkolejka“ a č.3 - „Sběrný dvůr“.
-
Bytový fond v majetku města se každoročně opravuje v hodnotě cca 2 mil. Kč a cca 2 mil. Kč se vkládá do investičního fondu. Snažíme se i nadále velice pečlivě zvažovat účelnost těchto investic vzhledem k platební nekázni některých nájemníků a zároveň k jejich nešetrnému chování k městskému majetku. Investování do těchto bytů nižší kategorie se snažíme utlumovat na nejnutnější minimum. Byty, kde je pravděpodobnost finančně neadekvátně vysoké rekonstrukce, již nejsou obsazovány a připravují se k demolici (Masarykovo náměstí, Ambrožova ulice)
-
Chodník mezi ulicemi Lesní a Alšova bude možné vybudovat až po vytvoření nového územního plánu. V tuto chvíli nelze chodník dle aktuálního ÚP realizovat.
-
Neplatiče v podstatě nemáme. Nejsou vytvářeny problémové lokality.
8. Kultura, sport, turistický ruch
Našim plánem bylo:
-
aktivní podpora kulturních a sportovních spolků, církví a občanských aktivit ve městě, zvláště těch, které se podílí na kulturním, společenském a sportovním rozvoji obyvatel města a pracují především s dětmi a mládeží,
-
údržba a prezentace památek města za účelem podpory turistického ruchu (netýká se Hajnišova mlýna, jehož oprava by neúměrně zatížila rozpočet města – zejména pokud by byl pravomocně prohlášen kulturní památkou, s čímž stále zásadně nesouhlasíme),
-
vybudování víceúčelového hřiště pro mládež a dospělé za sokolovnou – např. workout street hřiště, ovál pro in-line bruslení (v případě nalezení konsensu v majetkovém modelu s TJ Sokol a získání externích finančních prostředků).
Splněno:
-
Každým rokem je z rozpočtu města podpořeno veliké množství spolků částkou cca 3,2 mil. Kč.
-
Z kulturních památek v našem městě se nám podařilo zrevitalizovat památník Orebitů, zároveň jsme se finančně spoluúčastnili vystavění památníčku na Orebě, převzali jsme do našeho majetku kapličku v Trčkově ulici, na rekonstrukce v kostele sv. Ondřeje jsme uvolnili z městského rozpočtu 60 tis. Kč... Na konci května 2022 bylo definitivně rozhodnuto o neprohlášení Hajnišova mlýna kulturní památkou. Budovu bývalého mlýna nechceme demolovat, našim úmyslem je nemovitost prodat (samozřejmě po jediném možném legálním postupu – vyhlášení záměru prodeje...) a nechat ji zrekonstruovat tak, aby budově zůstal původní industriální vzhled.
-
Majiteli nemovitostí budovy Sokolovny a pozemků kolem (včetně prostranství za Sokolovnou) je stále pobočný spolek Sokol. O budově se hovoří v bodě č.4 – rekonstrukce a investice.
Navíc:
9. Městský úřad
Našim plánem bylo:
-
přátelské a vstřícné jednání ze strany zaměstnanců městského úřadu,
-
tvorba nového přehlednějšího webu města.
Splněno:
-
Dbáme stále na to, aby zaměstnanci městského úřadu byli skutečnými profesionály a dokázali v rámci svých možností vždy podat našim občanům pomocnou ruku.
-
Byly vytvořeny moderní přehledné webové stránky města.
Navíc:
-
Pořízení moderní elektronické úřední desky před městským úřadem – 536 tis. Kč.
-
Pořízení tzv. mobilního rozhlasu (aplikace do chytrých telefonů). Zatím je stále vedle aplikace Munipolis k dispozici klasický městský rozhlas.
10. Ekologie
Našim plánem bylo:
-
průběžná péče o zeleň v našem městě, provedení pasportizace stromů z důvodu bezpečnosti, revitalizace lesoparku Bor,
-
vybudování separačního dvora v lokalitě Kurýr u státní silnice I/11 – připravuje se žádost o dotaci,
-
spolupráce s ekologickými hnutími, jejichž cílem bude konstruktivní spolupráce s městem - řešení ekologických problémů města a přilehlých lokalit,
-
snaha pokračovat v projektu Mělčany (viz bod č.1).
Splněno:
-
Byla provedena pasportizace stromů v našem městě. Péči o zeleň mají ve své gesci Technické služby. Ty úzce spolupracují s kvalifikovanou dendroložkou, takže úkony v této nesmírně důležité oblasti jsou uvážené, kontrolované a kvalifikované. Ročně je na údržbu zeleně vynaloženo cca 400 tis. Kč.
-
Na sběrný dvůr je vyhotovena studie, v této souvislosti se změnou územního plánu č.3 vyřešila i lokalita, kde sběrný dvůr definitivně bude. Lokalita za „bývalým“ Kurýrem v blízkosti komunikace I/11 padla, neboť v těchto místech povede přeložka komunikace přes trať. Čekáme na vyhlášení vhodného dotačního titulu.
-
Vodní dílo Mělčany – viz bod č.1
11. Místní části
Našim plánem bylo:
Splněno:
-
Zvýšit frekvenci se nám vzhledem k epidemiologické situaci trvajícímu od března 2020, nepodařilo. Jsme ale rádi, že se nám podařilo setkat s občany místních částí alespoň na jaře 2019 a na jaře 2022. Důležité je, že většina nedostatků a závad se podařila odstranit a potřebné opravy a investice se uskutečnily.
12. Veškeré aktivity směřovat ke komplexnímu zvelebování a rozvoji města a místních částí tak, aby nebyla opomíjena žádná z oblastí a přispívat tím ke spokojenému žití nás, občanů Třebechovic p.O.
- Jsme přesvědčeni, že jsme neopomněli žádnou z důležitých oblastí. Pokud ano, bylo to způsobeno skutečností, že se nepodařilo sehnat externí finanční prostředky na finančně extrémně náročné akce (před. zimní stadion, kulturní dům). Více než polovina období byla navíc postižena třemi negativními faktory, které nám rozhodně nikterak „nepomohly“ - covid, válka na Ukrajině, tragédie ve firmě Matex (křižovatka u Nebíčka a Mateřská škola).
Jak jsme se s našimi volebními sliby vypořádali, posuďte sami.
PLNĚNÍ VOLEBNÍHO PROGRAMU 2018-2022
1. Bezpečnost ve městě a místních částech
Našim plánem bylo:
ve městě udržet státní i městskou policii a vytvářet podmínky pro maximální možnou efektivní spolupráci města s těmito složkami, obměna,
i nadále podporovat vodní dílo Mělčany jako součást ochrany před povodněmi.
pokračovat v budování kamerového systému a metropolitní datové sítě tak, aby byly monitorovány všechny důležité lokality v našem městě,
další zlepšování podmínek pro činnost třebechovických hasičů (JPO II) v novém sídle areálu Branka,
dokončení kontroly technického stavu osvětlení v celém městě a jeho případná
Splněno:
Ve městě i nadále funguje a bude fungovat obvodní oddělení PČR. Městem byl PČR (resp. MV) bezúplatně převeden pozemek nedaleko od stávající služebny. Zde by v horizontu cca dvou let měla vyrůst nová moderní služebna. Město pořídilo městské policii nový výkonnější vůz – 525 tis. Kč. Trvale je nastavena vzájemná spolupráce s městskou policií i s obvodním oddělením PČR.
Dále Město rozšiřuje metropolitní datovou síť a kamerový systém. Optické kabely (a tím pádem zabezpečení vynikající konektivity) jsou zavedeny do dalších příspěvkových organizací, organizačních složek a městských zařízení (např. kulturní dům). V tomto období jsme investovali do této oblasti 2,88 mil. Kč. Během volebního období bylo nainstalováno hned několik kamer tak, aby byly monitorovány všechny důležité (zároveň i rizikové) lokality v Třebechovicích. Všechny tyto kamery jsou on-line napojeny na monitory ve služebnách městské policie i policie České republiky. V tomto období jsme investovali do této oblasti 1,13 mil. Kč. Projekčně se připravují další etapy. Efekt kamer rozmístěných po městě je zřejmý a již mnohokrát pomohly záznamy PČR i městské policii.
Byla provedena rekonstrukce objektu „C“ v areálu „Branka“ na Heldově náměstí za 15,1 mil. Kč - z rozpočtu města 7,1 mil. Kč, dotace 8 mil. Kč. Jednalo se o nová garážová stání a skladové prostory.
Byla dokončena kontrola technického stavu veřejného osvětlení (cca 900 ks sloupů) v celém městě, přičemž některé lampy byly obměněny. Byl navíc zhotoven projekt pro obměnu menší poloviny (400 ks) veřejného osvětlení za LED svítidla. Realizace (jaro 2023 ?). Projekt slibuje veliké energetické úspory.
Vodní dílo Mělčany – Krajským úřadem KHK zhotoven projekt nazvaný Přírodě blízká protipovodňová opatření, který mimo jiné počítá i s tímto vodním dílem. Pouze však jako se suchým poldrem. Termín realizace není znám.
2. Pořádek ve městě a místních částech
Našim plánem bylo:
pravidelný úklid města v předepsaných intervalech, případně podle stavu a počasí, maximální možné využití víceúčelového úklidového vozu,
vytvoření systému nahlašování závad ve městě, jasné odpovědnosti za jejich odstranění a online kontroly na webu města,
ve spolupráci s úřadem práce pokračovat v maximální možné míře v účelném využívání nezaměstnaných občanů v technických službách k pracím pro město.
Splněno:
S využitím speciálního úklidového stroje se město pravidelně uklízí. Zároveň TS vyčlenilo pro menší úklidové práce 1-2 zaměstnance, kteří zabezpečují klasický „úklid s kárkou“.
Byl zakoupen víceúčelový stroj John Deer – profesionální travní traktor s mulčovačem (který jsme dosud neměli) a s kabinou resp. se zimním příslušenstvím za 1,56 mil. Kč, který je nepřekonatelným pomocníkem v době, kdy kulminuje růst trávy.
Na webu Města byl spuštěn systém hlášení závad a nedostatků.
Po celé volební období jsme využívali, avšak v rámci omezených možností, občanů hlášených na úřadu práce.
3. Ekonomika
Našim plánem bylo:
zajištění efektivního získávání peněz z evropských fondů a dalších zdrojů (kraj, stát),
směřování k vyrovnanému rozpočtu města a nezvyšovat dluhový poměr,
udržet rozvoj průmyslové zóny, případně rozšiřovat její využití v její východní části, usilovat o získání dalších investorů do průmyslové zóny města a tím zároveň o zvýšení pracovních příležitostí v našem městě, pracovat na „vylepšení“ oboustranné efektivní spolupráce s podnikateli.
Splněno:
V právě končícím volebním období se podařilo udržet vyrovnaný rozpočet města, což považujeme za klíčové. Vzhledem k výhodným tržním podmínkám a dobře běžící ekonomice na začátku volebního období jsme si mohli dovolit přijmout úvěr na čtyřtřídní budovu mateřské školy. Úvěry jsme řádně vysoutěžili a vždy využili nejvýhodnějších možných podmínek na trhu. V roce 2022 jsme si mohli dovolit snížit zadlužení města, kdy jsme jednorázově bance splatili 10 mil. Kč.
V tomto volebním období jsme celkově z rozpočtu města zainvestovali do veřejnoprospěšných zakázek celkem rekordních cca 155 mil. Kč. Z toho jsme dosáhli na dotace ve výši 53 mil. Kč, přičemž z velké části jsou vyčerpány.
Celkovou ekonomiku města považujeme za stabilní a zdravou a je více než srovnatelná s minulými lety. Dluhový poměr města je taktéž standardní a minimálně obdobný jako u stejně velkých měst - cca 32 mil. Kč.
Skupováním pozemků v západní části průmyslové zóny (bohužel jen ojedinělé možnosti) se snažíme o její rozšiřování. Zároveň se snažíme v maximální míře komunikovat a spolupracovat s podnikateli, kteří rozvíjí své podnikatelské aktivity ve východní části tohoto území. Snaha o další navázání užšího vztahu s místními podnikateli (např. v rámci častějšího setkávání) troskotala díky nepříznivé epidemiologické situaci (Covid 19) ve více než dva roky trvajícím období.
Navíc:
Zároveň v našem městě zainvestovali v rámci různých akcí různé společnosti (VaK kanalizace, GasNet plyn, SÚS povrch komunikací) cca 120 mil.Kč.
4. Rekonstrukce a investice
Našim plánem bylo:
dokončit poslední připravenou rekonstrukci kulturního domu, jako prostoru k provozování aktivní kultury (taneční kurzy, divadlo, koncerty, plesy, vystoupení žáků ZŠ, ZUŠ, akce seniorů…),
pokračovat v rekonstrukci zimního stadionu – především nutná výměna zastaralého chladícího zařízení za nové (bezpečnost, ekonomika, ekologie),
rekonstrukce náměstí (především jeho jižní části) spočívající v jeho úpravě (chodníky, zastávky, zeleň),
společně s TJ Sokol najít cestu k řešení rekonstrukce historické budovy Sokolovny a přilehlého okolí.
Splněno:
Byla dokončena dílčí, velice důležitá část další etapy rekonstrukce Kulturního domu – stavební úpravy jeviště, včetně nové jevištní techniky (lávky, tahy, opona, elektroinstalace….), vše za cca 2,6 mil. Kč. Proběhla zde i montáž osobního výtahu do nové přístavby (630 tis. Kč). Tamtéž byl instalován systém ozvučení kulturního domu (využití především na veřejných zastupitelstvech) – 82 tis. Kč.
Na MMR byla podána žádost o dotaci na dokončení poslední etapy rekonstrukce KD – 30 mil. Kč (z toho dotace 20 mil. Kč).
Za posledních 7 let podána 5x žádost o dotaci na novou chladící technologii a rekonstrukci šaten, bohužel zatím bezvýsledně – investice v hodnotě 42 mil. Kč, z toho dotace cca 30 mil. Kč). V červenci podána další (šestá!) žádost na NSA. Zároveň průběžně připravována náhradní varianta, kde by došlo pouze k rekonstrukci cca 45 let starého chlazení.
Je zhotovena studie Masarykova náměstí a širšího centra města. Dotační tituly jsme zatím nevyužili.
Ve věci historické budovy Sokolovny nastal zásadní obrat. Se změnou ve vedení pobočného spolku Sokola došlo i k přehodnocení pohledu na tuto věc. Současné vedení nám předložilo koncepci postupných oprav ve své vlastní režii. Již na konci tohoto období by se měla začít realizovat první etapa rekonstrukcí v hodnotě cca 5,5 mil. Kč.
Navíc:
V místní části Krňovice ve spolupráci s KHK vybudována tzv. jednotná kanalizace (vody předčištěné a splaškové) –11,5 mil. Kč (spoluúčast kraje 49%).
V hodnotě 1,95 mil. Kč zrekonstruován relaxační bazén a brouzdaliště (rekonstrukce vpustí, výpustí, trysek…), do bazénů instalovaná speciální fólie.
Vybudování dětských a workoutových hřišť – dětská 4x-Nepasice, Krňovice, u ZUŠ a u ZŠ (cca 1,5 mil. Kč), workout 2x-Štěnkov (a pískoviště) a Na Obci (0,8 mil. Kč). Zároveň vybudováno hřiště na volejbal a nohejbal v Polánkách – 290 tis. Kč.
5. Školství
Našim plánem bylo:
výstavba nové budovy mateřské školy v Tyršově ulici včetně parkoviště,
dále postupně pokračovat v rekonstrukci dalších školských zařízení ve městě,
podpora rodičovských center (věk dětí 0-3 roky),
zachování střední školy ve městě
zintenzivnění spolupráce mezi školskými zařízeními (ZŠ a MŠ, ZŠ a Trivis, školy a ostatní školská zařízení).
Splněno:
Za velmi ztížených okolností byl v srpnu 2022 dostavěn první ze dvou pavilónů MŠ – pro 96 dětí – investice v hodnotě 36 mil. Kč. Na začátku 2. pololetí 2022 byla podána další žádost o dotaci na výstavbu druhého pavilónu a parkoviště.
Ve školách a školkách došlo k různým investicím, rekonstrukcím a opravám.
V roce 2022 podána žádost na Energeticky úsporná opatření v ZŠ (rekonstrukce kotelny-výměna 40 let starých kotlů, fotovoltaické elektrárny na střeše dvou pavilónů a rekuperace v tělocvičně a školní jídelně) – rozpočtovaná hodnota díla 22 mil. Kč, z toho dotace 8,25 mil. Kč (dotace získána).
V rámci podpory spolkové činnosti každoroční příspěvek RC Domečku ve vypůjčených prostorách.
I nadále v našem městě funguje střední škola veřejno-právní TRIVIS, město s ní spolupracuje (praxe, městská policie, hasiči…)
6. Doprava
Našim plánem bylo:
realizovat připravenou rekonstrukci křižovatky „Krňovice“ včetně podchodu pro pěší a cyklisty,
realizovat bezpečné řešení křižovatky „Štěnkov“ včetně podchodu pro pěší a cyklisty,
opravy kanalizace resp. povrchu v ulicích Trčkova a Týnišťská,
rekonstrukce křižovatky „U Nebíčka“ – ulice Pardubická a Čsl. Legií,
vyvinout maximální úsilí při jednáních o „zdvojkolejnění“ železniční trati na území našeho města s důrazem na maximální snížení negativních vlivů pro život občanů a výstavbu doprovodných staveb bez spoluúčasti města (mimoúrovňové křížení, úprava komunikací, zastávka v Nepasicích atd.) – více viz článek Modernizace traťového úseku Hradec Králové (mimo) – Týniště nad Orlicí (mimo)“ v oddílu Dvojkolejka,
vyloučení tranzitu z města (souvisí s předcházejícím bodem),
pokračovat v rekonstrukci případně opravách chodníků a komunikací ve městě (i ve spolupráci se SÚS) – například ulice Jiráskova a další,
ve městě další případná realizace bezpečnostních a zpomalovacích prvků na komunikacích dle připravené projektové dokumentace,
Splněno:
Na konci roku 2021 byla křižovatka i podchod pod I/11 dokončeny. Investory bylo Město TpO a ŘSD..Investice v hodnotě 33,94 mil. Kč, z toho 23,44 mil. Kč dotace (18 mil. Kč SFDI, 5,5 mil. Kč KHK)
V rámci plánovaných a odsouhlasených doprovodných staveb souvisejících se zdvojkolejněním trati je naprojektován podchod pod I/11.
Rekonstrukce ulic Trčkova v hodnotě 13,7 mil. Kč, z toho dotace na chodníky 1,1 mil. Kč, část Týnišťské v hodnotě 3,7 mil. Kč, křižovatky v centru města (u Nebíčka) cca 6,3 mil. Kč., z toho dotace 2,1 mil. Kč. V případech ulice Trčkova a křižovatky v centru města zahrnovaly tyto rekonstrukce i výměnu potrubí kanalizačního, vodovodního a plynovodu (investorem provozovatelé infrastruktury) a rekonstrukci svršku vozovky (tu hradilo město za přispění dotací ze svého rozpočtu).
Investor „Zdvojkolejnění“, SŽDC akceptoval téměř všechny požadavky Města TpO (13 ze 14). Jediná zastávka v Nepasicích nebyla přes počáteční intervenci na KHK schválena.
Opravy stávajících a budování nových chodníků – Heldovo náměstí (od ul. Tyršova k ulici Sv. Čecha) 1 mil. Kč, Vitouškova ulice (od ul. Moravské k ulici Borská) 1,94mil. Kč, Na Katovně (včetně plotu s podezdívkou) 630 tis. Kč...
Navíc:
Instalace nové lávky u PENNY – 5,9 mil. Kč.
Rekonstrukce části ulice Čsl. Legií v hodnotě 1,3 mil. Kč.
Byla provedena oprava svršku komunikací především v místních částech za celkem 7,9 mil. Kč.
Část (480 m) nové místní komunikace do Polánek – 2,98 mil. Kč
Přechod u Heldova parku – ul. Hradecká a Sv.Čecha (1,1 mil. Kč – dotace 0,8 mil. Kč)
Projektová dokumentace a stavební povolení na ulici B. Němcová (propojka do ulice Plk. Zavorala).
7. Bydlení
Našim plánem bylo:
vyhodnocení územního plánu a provedení eventuálních změn,
udržení „zdravého“ bytového fondu. – případné přidělování bytů solventním občanům,
vybudování chodníku mezi ulicemi Lesní a Alšova, vybavení této lokality lavičkami a vytvoření zázemí především pro seniory bydlící v CHD Zdislava a DPS,
další snižování dluhů neplatičů nájemného - důsledná kontrola výběru nájemného, neplatičům a dlužníkům nebudou městské byty dále přidělovány, řešení dluhů právní cestou (vymáhání dluhů, vystěhování).
Splněno:
V orgánech města odsouhlaseno zhotovení nového územního plánu, které dostalo přednost před změnou ÚP (č.1). Platné jsou již změny č.2 - „Dvojkolejka“ a č.3 - „Sběrný dvůr“.
Bytový fond v majetku města se každoročně opravuje v hodnotě cca 2 mil. Kč a cca 2 mil. Kč se vkládá do investičního fondu. Snažíme se i nadále velice pečlivě zvažovat účelnost těchto investic vzhledem k platební nekázni některých nájemníků a zároveň k jejich nešetrnému chování k městskému majetku. Investování do těchto bytů nižší kategorie se snažíme utlumovat na nejnutnější minimum. Byty, kde je pravděpodobnost finančně neadekvátně vysoké rekonstrukce, již nejsou obsazovány a připravují se k demolici (Masarykovo náměstí, Ambrožova ulice)
Chodník mezi ulicemi Lesní a Alšova bude možné vybudovat až po vytvoření nového územního plánu. V tuto chvíli nelze chodník dle aktuálního ÚP realizovat.
Neplatiče v podstatě nemáme. Nejsou vytvářeny problémové lokality.
8. Kultura, sport, turistický ruch
Našim plánem bylo:
aktivní podpora kulturních a sportovních spolků, církví a občanských aktivit ve městě, zvláště těch, které se podílí na kulturním, společenském a sportovním rozvoji obyvatel města a pracují především s dětmi a mládeží,
údržba a prezentace památek města za účelem podpory turistického ruchu (netýká se Hajnišova mlýna, jehož oprava by neúměrně zatížila rozpočet města – zejména pokud by byl pravomocně prohlášen kulturní památkou, s čímž stále zásadně nesouhlasíme),
vybudování víceúčelového hřiště pro mládež a dospělé za sokolovnou – např. workout street hřiště, ovál pro in-line bruslení (v případě nalezení konsensu v majetkovém modelu s TJ Sokol a získání externích finančních prostředků).
Splněno:
Každým rokem je z rozpočtu města podpořeno veliké množství spolků částkou cca 3,2 mil. Kč.
Z kulturních památek v našem městě se nám podařilo zrevitalizovat památník Orebitů, zároveň jsme se finančně spoluúčastnili vystavění památníčku na Orebě, převzali jsme do našeho majetku kapličku v Trčkově ulici, na rekonstrukce v kostele sv. Ondřeje jsme uvolnili z městského rozpočtu 60 tis. Kč... Na konci května 2022 bylo definitivně rozhodnuto o neprohlášení Hajnišova mlýna kulturní památkou. Budovu bývalého mlýna nechceme demolovat, našim úmyslem je nemovitost prodat (samozřejmě po jediném možném legálním postupu – vyhlášení záměru prodeje...) a nechat ji zrekonstruovat tak, aby budově zůstal původní industriální vzhled.
Majiteli nemovitostí budovy Sokolovny a pozemků kolem (včetně prostranství za Sokolovnou) je stále pobočný spolek Sokol. O budově se hovoří v bodě č.4 – rekonstrukce a investice.
Navíc:
Kromě roku 2020 (Covid 19) se v tomto volebním období uskutečnily velice úspěšné Betlémské trhy.
9. Městský úřad
Našim plánem bylo:
přátelské a vstřícné jednání ze strany zaměstnanců městského úřadu,
tvorba nového přehlednějšího webu města.
Splněno:
Dbáme stále na to, aby zaměstnanci městského úřadu byli skutečnými profesionály a dokázali v rámci svých možností vždy podat našim občanům pomocnou ruku.
Byly vytvořeny moderní přehledné webové stránky města.
Navíc:
Pořízení moderní elektronické úřední desky před městským úřadem – 536 tis. Kč.
Pořízení tzv. mobilního rozhlasu (aplikace do chytrých telefonů). Zatím je stále vedle aplikace Munipolis k dispozici klasický městský rozhlas.
10. Ekologie
Našim plánem bylo:
průběžná péče o zeleň v našem městě, provedení pasportizace stromů z důvodu bezpečnosti, revitalizace lesoparku Bor,
vybudování separačního dvora v lokalitě Kurýr u státní silnice I/11 – připravuje se žádost o dotaci,
spolupráce s ekologickými hnutími, jejichž cílem bude konstruktivní spolupráce s městem - řešení ekologických problémů města a přilehlých lokalit,
snaha pokračovat v projektu Mělčany (viz bod č.1).
Splněno:
Byla provedena pasportizace stromů v našem městě. Péči o zeleň mají ve své gesci Technické služby. Ty úzce spolupracují s kvalifikovanou dendroložkou, takže úkony v této nesmírně důležité oblasti jsou uvážené, kontrolované a kvalifikované. Ročně je na údržbu zeleně vynaloženo cca 400 tis. Kč.
Na sběrný dvůr je vyhotovena studie, v této souvislosti se změnou územního plánu č.3 vyřešila i lokalita, kde sběrný dvůr definitivně bude. Lokalita za „bývalým“ Kurýrem v blízkosti komunikace I/11 padla, neboť v těchto místech povede přeložka komunikace přes trať. Čekáme na vyhlášení vhodného dotačního titulu.
Vodní dílo Mělčany – viz bod č.1
11. Místní části
Našim plánem bylo:
zvýšit frekvenci setkávání osadních výborů se zástupci města (dle aktuálních potřeb města a místních částí).
Splněno:
Zvýšit frekvenci se nám vzhledem k epidemiologické situaci trvajícímu od března 2020, nepodařilo. Jsme ale rádi, že se nám podařilo setkat s občany místních částí alespoň na jaře 2019 a na jaře 2022. Důležité je, že většina nedostatků a závad se podařila odstranit a potřebné opravy a investice se uskutečnily.
12. Veškeré aktivity směřovat ke komplexnímu zvelebování a rozvoji města a místních částí tak, aby nebyla opomíjena žádná z oblastí a přispívat tím ke spokojenému žití nás, občanů Třebechovic p.O.
Jak jsme se s našimi volebními sliby vypořádali, posuďte sami.